1.

The potential energyof a system under theinfluenceof conservativeforce at positionx isV(x) =[3x^(2)+4x+5].At x = 2 m the conservativeforce actingon the system is ……….

Answer»

`-20` N
`+16 N `
`+20 N `
`-16 N `

Solution :`:. U(x) = 3x^(2) +4x+5`
` :. F = (dU)/(DX) = d/(dx) [3x^(2) +4x+5] `
` :. F = 6x + 4`
If x = 2, them
`F = 6 xx2+4 = 16 N `
F = 16 N
` :. F = 16 N `


Discussion

No Comment Found