1.

The power of a water pump is 2 kW. If g = 10 ms^(-12), the amount of water it can raise in one minute to a height of 10 m is

Answer»

2000 LITRE 
1000 litre 
100 litre 
1200 litre 

Solution :`P = (mgh)/(t) " or" m = (P xx t)/(g xx h)`
`m = (2000 W xx 60S)/(10 ms^(-2) xx 10m) = 1200 kg = 1200 `litre.


Discussion

No Comment Found