Saved Bookmarks
| 1. |
The pressure in a monoatomic gas increases linearly from 4 xx10^5Nm^(-2)to 8 xx 10^5Nm^(-2)when its volume increases from 0.2 m^3to 0.5 m^3. Calculate the following: amount of heat supplied, |
|
Answer» Solution :Given that, `P_1= 4 XX 10^5N//m^2, P_2 = 8 xx 10^5 N//m^2 , V_1 = 0.2 m^2, V_2= 0.5 m^3` `Q = DELTAU +W = 1.8 xx 10^5= 6.6 xx 10^5 J` |
|