Saved Bookmarks
| 1. |
The pressure in a monoatomic gas increases linearly from 4 xx10^5Nm^(-2)to 8 xx 10^5Nm^(-2)when its volume increases from 0.2 m^3to 0.5 m^3. Calculate the following: molar heat capacity of the gas. |
|
Answer» Solution :Given that, `P_1= 4 xx 10^5N//m^2, P_2 = 8 xx 10^5 N//m^2 , V_1 = 0.2 m^2, V_2= 0.5 m^3` `C_("molar") = (Q )/(T_2 -T_1) =(QR)/(P_2 V_2 -P_1 V_1)= 17J // mol -K` |
|