1.

The price of T.V. set inclusive of sales tax of 9% is Rs 13.407. Find its marked price. If the S.T. is increased to 13% how much more does the customer Sneha pay for the T.V.

Answer»

Given S.T = 9%, 

S.P = 13,407 

S.P = C.P + 9% of C.P 

9x 13,407 = x + \(\frac{9x}{100}\)

13407 = \(\frac{109x}{100}\)⇒ x = \(\frac{13407\times100}{109}\) = 12300 

Sales tax is at 13% 

i.e., 13% -9% = 4%

Sales tax = 12300 x \(\frac{4}{100}\) = Rs 492 

∴ Customer should pay 492 more.



Discussion

No Comment Found