1.

The pulley arrangements shown in figure are identical, the mass of the rope being negligible. In case I, the mass m is lifted by attaching a mass 2m to the other end of rope with a constant downward force F = 2mg, where g is acceleration due to gravity. The acceleration of mass m in case I is

Answer»

zero
more than that in CASE
less than that in case II
equal to that in case II

Solution :`F=ma, a=g((m_(1)-m_(2))/(m_(1)+m_(2))), F-T=0 and`
`T=2mg` also `T-mg=ma^(1)` Finally ` ALT a^(1)`


Discussion

No Comment Found