Saved Bookmarks
| 1. |
The radius and height of a right circular cone are in the ratio 5 : 12 and its volume is 2512 cubic cm. Find the slant height and radius of the cone. (Use π=3.14). |
|
Answer» Let the ratio of radius and height of a right circular cone be y. Radius of cone(r) = 5 y Height of cone (h) =12 y Now we know, l2 = r2 + h2 = (5y)2 + (12y)2 = 25 y2 + 144 y2 or l = 13y Now, volume of the cone is given 2512 cm3 ⇒\(\frac{1}{3}\)πr2h = 2512 ⇒ \(\frac{1}{3}\) x 3.14 x (5y)2 x 12y = 2512 ⇒ y3 = (2512 x 3)/(3.14 x 25 x 12) = 8 or y = 2 Therefore, Radius of cone = 5y = 5 x 2 = 10 cm Slant height (l) = 13y = 13 x 2 = 26 cm |
|