Saved Bookmarks
| 1. |
The radius and height of a right circular cone are in the ratio 5 : 12 and its volume is 2512 cubic cm. Find the slant height and radius of the cone. (Use π = 3.14) |
|
Answer» We have, Let radius of cone r = 5x Let height h = 12x ∴ Volume = 2512 m3 = \(\frac{1}{3}\)×3.14×25x2×12x = 2512 = x3 = 8 = x = 2 ∴r = 10 and h = 24 cm Hence, slant height l = \(\sqrt{r^2+h^2}\) = l =\(\sqrt{100+576}\) = 26 m |
|