Saved Bookmarks
| 1. |
The relative velocity between two layers of a fluid, separately by 0.1 mm, is 2 cm/s. Calculate the velocity gradient. |
|
Answer» Data : dy = 0.1 mm = 10-2 cm, dv = 2 cm/s The velocity gradient, \(\frac{dv}{dy}\) = \(\frac{2\,cm/s}{10^{-2}\,cm}\) = 200 s-1 |
|