1.

The rms velocity of the molecules in a sample of helium is 5//7 times that of molecules in a sampleof hydrogen . If the tempertaure of hydrogen is 0^(@)C . Then, what is the temperature of helium?

Answer»

Solution :From RMS SPEED , `SQRT((3RT_(H_(e)))/M_(H_(e)))=5/7(sqrt((3RT_(H_(2)))/M_(H_(2))))`
`therefore T_(H_(e))=25/49(M_(H_(e))/M_(H))T_(H_(2))=25/49xx4/2xx273=273K`
`T_(H_(e))=0^(@)C`


Discussion

No Comment Found