1.

The temperature T_(1) and T_(2) of heat reservoirs in the ideal Carnot engine are 1500^(@)C and 500^(@)C respectively. If T_(1) increases by 100^(@)C, what will be the efficiency of the engine ?

Answer»

`62%`
`59%`
`65%`
`100%`

SOLUTION :Here, `T_(1) = 1500 + 100 = 1600^(@)C = 1600 + 273 1873 K`
`T_(2) = 500^(@)C = 500 + 273 = 773 K`
`:. ETA = 1 - (T_(2))/(T_(1)) = 1 - (773)/(1873) = (1100)/(1873) = (1100)/(1873) xx 100% = 59%`


Discussion

No Comment Found