1.

The thickness of ice in a lake is \( 10 cm \) and its temperature is \( -10^{0} C \). The thermal conductivity of ice \( =0.004 calcm ^{-1} \sec ^{-1} c^{-1} \) Density of ice \( =0.92 g / cc \), latent heat of ice \( =80 cal / g \). The time taken from thickness of ice to be doubled is \( \times \times 10^{5} sec \), find the value of \( x \) (two decimal place)

Answer»

Given thickness of ice is x1 = 10 cm

Temperature T = +10°C

Thermal conductivity k = 0.004 cal cm-1 sec-1 c-1

Density of ice ρ = 0.9 g/cc,

Latent heat of ice = 80 cal/g

Thickness double, then time t = ?

x2 = 2x1

⇒ 2 x 10

⇒ 20 cm

Using formula,

Δt = \(\frac{\rho L}{2kT}(x_2^2-x_1^2)\) 

Δt = \(\frac{92\times 10^{-2}\times 80}{2\times 4 \times 10^{-3}\times 10}\)[(20)2 - (10)2]

Δt = 92 x 10 [400 - 100]

Δt = 92 x 10 x [300]

Δt = 276000 sec

Δt = 2.76 x 105 sec

then value of x = 2.76



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions