1.

The two thigh bones (femurs), each of cross sectional area 10cm^2 support the upper part of a human body of mass 40kg. Estimate the average pressure sustained by the femurs?

Answer»

Solution :Total cross sectional are of the femurs is `A=2 times 10^-4 m^2`. The force acting on them is F=40 KG wt =400n . This force is acting vertically down, and hence, NORMALLY on the femurs. That the average pressure is
`P_(av)=F/A=2 times 10^ N m^-2`


Discussion

No Comment Found