Saved Bookmarks
| 1. |
The weight of a boy on the surface of the earth is 294n find his mass |
| Answer» WEIGHT,W =294nw=mgm=W/gg= 9.8 ms-2m= 294N/9.8MS-2=294KGMS-2/9.8MS-2=30KGMASS OF THE BOY ,M=30KGPLEASE MARK AS BRAINLISTHOPE IT'S HELP YOU | |