1.

Two balls, each of m ass 80 g, moving towards each other with a velocity 5 msA^(1), collide and rebound with the sam e speed. What will be the im pulse o f force on each ball due to the oth er ? W hat is th e valu e of mom entum of each ball

Answer»

Solution :Sopposevelocityof oneball in positiveX- directionis `vec( v)`
Beforecollisionitsmomentum `vec(p )_(1)= m vec( v)_(1)`
Changein MOMENTUM`Delta vec( p)= vec( p)_(2) - vec( p)_(1)`
`Delta vec( p) =- 2 mv hat(j)`
`m= 80g=80 xx 10^(-3) KG`
`|Delta vec( p) | = 0.8 N SV = 5 ms^(-1)`
Butimpulseof force`vec(F )Delta t = vec( p)`
Impulseof forceis alos0.8kg `ms^(-1)`


Discussion

No Comment Found