1.

Two black bodies at temperature 327^(@)C and 427^(@)C are arranged in a box of 27^(@)C variable temperature of free space, the ratio of their rate of radiant energy is. . . . ..

Answer»

`6/7`
`(36)/(49)`
`(464)/(243)`
`(243)/(464)`

SOLUTION :From Stefan-Boltzmann law,
`(dQ)/(dt)=eAsigma(T^(4)-T_(S)^(4))`
`:.((dQ)/(dt))_(1)/((dQ)/(dt))_(2)=(T_(1)^(4)-T_(s)^(4))/(T_(2)^(4)-T_(S)^(4))`
`T_(1)=273+327=600K`
`T_(2)=273+427=700K`
`:.((dQ)/(dt))_(1)/((dQ)/(dt))_(2)=((600)^(4)-(300)^(4))/((700)^(4)-(300)^(4))`
`:.((dQ)/(dt))_(1)/((dQ)/(dt))_(2)=(10^(8)[(6)^(4)-(3)^(4)])/(10^(8)[(7)^(4)-(3)^(4)])`
`=(1296-81)/(2401-81)`
`=(1215)/(2320)`
`=(243)/(464)`


Discussion

No Comment Found