1.

Two blocks are connected by a string and pulled by a force `F = 50 N`. If the coefficient of friction between the blocks and the ground is 0.2, friction force between the block B and the ground is : A. `20 N`B. `30 N`C. `40 N`D. zero

Answer» Correct Answer - D
As the limiting friction between block A and ground, `f_(2) = 0.2 xx 300 = 60 N`, is more than the applied force `F = 50 N`, so friction is sufficient to balance the applied force and hence `T = 0`.


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions