1.

Two bodies of masses m_(1) and m_(2) are moving with velocities 1ms^(-1) and 3ms^(-1) respecively in opposite directions. If the bodies undergo one dimensional elastic collision, the body of mass m_(1) comes to rest. Find the ratio of m_(1) and m_(2).

Answer»

Solution :`u_(1)=1 MS^(-1), u_(2)=-3 ms^(-1), v_(1)=0`
`v_(1)=((m_(1)-m_(2))/(m_(1)+m_(2)))u_(1)+((2m_(2))/(m_(1)+m_(2)))u_(2)`
`0 = ((m_(1)-m_(2))/(m_(1)+m_(2)))1+((2m_(2))/(m_(1)+m_(2)))(-3)`
`m_(1)-m_(2)=6m_(2), m_(1)=7 m_(2), (m_(1))/(m_(2))=(7)/(1)`


Discussion

No Comment Found