1.

Two bodies of masses m1 = 5 kg and m2 = 3 kg are connected by a light string going over a smooth light pulley on a smooth inclined plane as shown in the figure. The system is at rest. The force exerted by the inclined plane on the body of mass m1 will be :[Take g = 10 ms–2](A) 30 N (B) 40 N (C) 50 N (D) 60 N

Answer»

Correct option is (B) 40 N 

For equilibrium m2g = m1g sinθ

Sinθ = m2 / m1 = 3/5

Cosθ = 4/5

Normal force on m= 5g cosθ

= 5 x 10 x 4/5 = 40N



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions