Saved Bookmarks
| 1. |
Two identical balls, each of mass m, are tied with a string and kept on a frictionless surface. Initially, the string is slack. They are given velocities 2u and u. in the same direction. Collision between the balls is perfectly elastic. What is the final in kinetic energy of the balls? |
|
Answer» `"mu"^(2)//4` Now after some time the string will become tight. Let at that point the comon velocity of the balls be `v`. `2MV+"mu"+2"mu"impliesv=3u/2` `KE_(i)=1/2"mu"^(2)+1/2m(2u)^(2)=5"mu"^(2)//2` `KE_(f)=1/2 2m v^(2)=1/22m((3u)//2)^(2)=(9"mu"^(2))/4` `KE_(LOSS)=KE_(i)-KE_(f)=(5"mu"^(2))/2(9"mu"^(2))/4="mu"^(2)//4` |
|