Saved Bookmarks
| 1. |
Two identical piano wires kept under the same tension T have a fundamental frequency of 600 Hz. The fractional increase in the tension of one of the wires which will lead to occurrence of 6 beats/s when both the wires oscillate together would be ...... |
|
Answer» `0.02` (Where K = constant of proporationaly) `therefore ( DF )/( dT) =K (1)/( 2 sqrtT) = (f)/( sqrtT) xx (1)/( 2 sqrtT) = (f)/( 2T)` `therefore (dT)/(T) =2 ((df)/(f)) =2 xx (6)/( 600) =0.02` `implies ` Fractional increases in tension `=0.02` |
|