1.

Two particles are projected simultaneously from the towers of same height as shown in the figure with velocities VA=20 m/s and VB=10 m/s respectively. They collide in air after 0.5 seconds. Find ′θ′. Answer in degrees

Answer» Two particles are projected simultaneously from the towers of same height as shown in the figure with velocities VA=20 m/s and VB=10 m/s respectively. They collide in air after 0.5 seconds. Find θ. Answer in degrees


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions