1.

Two particles each of mass m are placed at points P and Q . R is the mid point of PQ = l . The gravitational force on the third particle of mass  m placed at point s on the perpendicular bisector of PQ at a distance l from R is ?A)Gm2/l2B)16Gm2/5l2C)16Gm2/5(5)1/2l22D)4(2)1/2Gm2/5l2

Answer»

Fnet = 2 F cos theta

Fnet = 4 * 2 * Gm2/5l2 * 2l/l51/2

Fnet = 16Gm2/53/2l2



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions