1.

Two particles move in a uniform gravitational field an acceleration "g". At the initial moment the particles were located at same point and moved with velocities u_(1) = 0.8ms^(-1) and u_(2) = 4.0ms^(-1) horizontally in opposite directions. Find the distance between the particles at the moment when their velocity vectors become mutually perpendicular. (g=10ms^(-2))

Answer»

Solution :`t = SQRT((u_(1)u_(2))/(g)), "X" = (u_(1)+u_(2))t`
0.48m


Discussion

No Comment Found