Saved Bookmarks
| 1. |
Two trains staring from the same place run at the rate of 50 km/hr and 55 km/hr respectively. What will they take to be 85 km apart, if they run in the same direction?1. 16 hrs2. 18 hrs3. 17 hrs4. 15 hrs |
|
Answer» Correct Answer - Option 3 : 17 hrs Given Speed1 of the train = 50 km/hr Speed2 of the train = 55 km/hr Distance = 85 km Formula used ; Time = distance/speed Calculation ; We need to get the relative speed both train in the same direction ⇒ 55 - 50 = 5 km Then, time = 85/5 = 17 hr ∴ Time is 17 hr. |
|