1.

velocity of a monkey, running on the roof of the train A against itsmotion with a velocityof 18 km/h with respect to the train, as observed bya man standing on the ground.

Answer»

Solution :LET the VELOCITY of the MONKEY with respect to ground be `v_m` .
So, the velocity of monkey with respect to A
=`v_m-v_A=-18km//h=-56m//s`
`THEREFORE v_m=v_A-5=15-5=10m//s` TOWARDS north .


Discussion

No Comment Found