Saved Bookmarks
| 1. |
What is the amount of energy converted by a bulb of 60W In 30s |
|
Answer» E = P x t E = Power x time E = 60 x 30 60×30 = 1,800 J E = P x t E = Power x time E = 60 x 30 E = 1800 Joule. |
|