Saved Bookmarks
| 1. |
What is the average mass of a substance with specific gravity 10, and its volume varies with time as V = t/500, from t = 2, to t = 0 seconds? (Density of water = 1000 kg/m^3)(a) 25(b) 20(c) 40(d) 75 |
|
Answer» Correct answer is (b) 20 The best explanation: Density of substance = 10 * 1000 = 10000 kg/m^3, => mass of substance = 10000*t/500 = 20t, => average mass = (1/2)∫20t = 5t^2 = 5(2^2 – 0^2) = 20. |
|