1.

What is the heat lost from the body of a person her hour whose body temperature is 37^(@)C and the surrounding temperature is 20^(@)C ? The emissivity of the skin is 0.92 and the surface area of skin is 1.6 m^(2) . (Asssume that the person is unclothed.)

Answer»

Solution :`T = 37div273 = 310K, T_(0) = 273+20=293 K`
`e = 0.92,A = 1.6m^(2), t = 1 hour = 3600 s`
Heat lost in t sec = `esigmaA(T^(4)-T_(0)^(4))t`
Heat lost in ONE hour Q = `0.92xx5.67xx10^(-8)xx1.6xx(310^(4)-293^(4))xx3600`
= `5.6xx10^(5)` J


Discussion

No Comment Found