Saved Bookmarks
| 1. |
What is the mass of a cone of radius 1 m and height 3 m having specific gravity 0.1? (Density of water = 1000 kg/m^3)(a) 314.16 kg(b) 425.24 kg(c) 136.16 kg(d) 325.24 kg |
|
Answer» Correct choice is (a) 314.16 kg The explanation is: Volume of cone = (1/3) π1^2*3 = 3.1416 m^3, density of cone = 0.1*1000 = 100 kg/m^3, => mass of cone = 100*3.1416 = 314.16 kg. |
|