1.

What is the mass of photonhavingwavelength3.6 A (h= 6.6 xx 10^(34)kgm^(2) s^(-1) ,c=3 xx 10^(8) ms^(-1))

Answer»

`6.135 xx 10^(29) kg`
`3.6 xx 10^(29) kg`
`6.135 xx 10^(33) kg`
`3.6 xx 10^(17) kg`

Solution :`3.6 A=3.6xx 10^(10)m`
`V= c= 3XX 10^(8) MS^(-1) ` Velocityof photon
ACCORDINGTO de - Broglie`lambda = (h )/(m V)`
`m = (h)/( lambda v) = (6.626 xx 10^(34))/( 3.6 xx 10^(10)xx 3 xx 10^(8))`
`=6.135 xx 10^(29) kg`


Discussion

No Comment Found