1.

What is the pressure inside the drop of mercury of radius 3.00 mm at room temperature (20"^(@)C)is 4.65xx10^(-1)Nm^(-1).The atmospheric pressure is 1.01xx10^(5) Pa. Also give excess pressure inside the drop.

Answer»

Solution :Drop of MERCURY has one FREE surface,
`thereforeP_(i)-P_(o)=(2S)/(r)`
`P=(2S)/(r)`
`=(2xx4.65xx10^(-1))/(3xx10^(-3))`
`=310Pa`
`thereforeP_(i)-P_(o)=P`
`thereforeP_(i)=P_(o)+P`
`=1.01xx10^(5)+310`
`=1.01xx10^(5)+0.00310xx10^(5)`
`=1.01310xx10^(5)`
Correct UPTO three significant figures,
`P_(i)=1.01xx10^(5)Pa`


Discussion

No Comment Found