1.

What is the radius of the path of an electron (mass 9 × 10-31 kg and charge 1.6 × 10–19 C) moving at a speed of 3 ×107 m/s in a magnetic field of 6 × 10–4 T perpendicular to it? What is its frequency? Calculate its energy in keV. ( 1 eV = 1.6 × 10–19 J).  

Answer»

We find r = m v / (qB) 

= 9 ×10–31 kg × 3 × 107 m s–1 / (1.6 × 10–19 C × 6 × 10–4 T) 

= 26 × 10–2 m = 26 cm 

n = v / (2 pr) = 2×106 s–1 = 2×106 Hz = 2 MHz. 

E = (½ )mv2 = (½ ) 9 × 10–31 kg × 9 × 1014 m2 /s2 

= 40.5 ×10–17 J » 4×10–16 J = 2.5 keV. 



Discussion

No Comment Found