Saved Bookmarks
| 1. |
What is the specific gravity of a substance with density 100 kg/m^3 with respect to reference substance of density 100 lb/m^3?(a) 1.1(b) 2.2(c) 3.3(d) 4.4 |
|
Answer» Right answer is (b) 2.2 To elaborate: Density of the substance = 100*2.2 = 220 lb/m^3, Specific gravity = (100*2.2)/100 = 2.2. |
|