Saved Bookmarks
| 1. |
What is the time period of rotation of the earth around its axis so that the objects at the equator becomes weightless ? (g=9.8m//s^2, Radius of earth = 6400 km) |
|
Answer» Solution :g at the equator is `g_(0) = g -g_0 = g - Romega^2` If bodies are to become WEIGHTLESS at the equator , `g_(0)=0` `0 = g - Romega^2implies Romega^2=g` `omega=sqrt(g/R)` Time PERIOD of ROTATION , `T = (2pi)/omega=2pisqrt(R/g)` ` R= 6400 xx10^3 m, "" g = 9.8 m//s^2` `T = 2pisqrt((6.4xx10^(6))/(9.8))=5078s=84` minute 38s. |
|