1.

What is the wavelength of sound produced at a frequency of 300 Hz when the air temperature is 200C?

Answer»

Given \(\nu\) = 300 Hz

\(\lambda=?\)

Then

\(\nu=c\lambda\) 

\(\lambda=\frac{\nu}c\) 

\(\lambda=\frac{300}{3\times10}\) 

\(\lambda=100\times10^{-8}\)

\(\lambda=1\times10^{-6}m\)



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions