1.

What is the work done in taking an object of mass 1kg from the surface of the earth to a height equal to the radius of the earth? (G = 6.67 xx 10^(-11) Nm^2//kg^2, Radius of the earth =6400km, Mass of the earth = 6 xx 10^24kg.)

Answer»

Solution :The work done in TAKING an object to a HEIGHT
`=(GMM)/(R(R+h))`, Here h=R
`=(6.67xx10^(-11)xx6xx10^24xx1)/(2xx6.4xx10^6)=3.127xx10^7` J


Discussion

No Comment Found