1.

What mass of a non volatile solute urea NH2CONH2 need to be dissolved in 100g of water in order to decrease the vapour pressure 25%.What will be the molarity of the solution ?

Answer»

Answer:

TYPE your question...

12th

Chemistry

Solutions

Vapour Pressure of Liquid Solutions

What WEIGHT of the non - vo...

CHEMISTRY

What weight of the non-volatile SOLUTE urea (NH2−CO−NH2) needs to be dissolved in 100 G of water by 25%? (in gm)

ANSWER

Let the vapour pressure of water =100

∴ Vapour pressure of urea solution =75

By Raoult's law

PoPo−PS=Mw1W1+Mw2W2W2/Mw2   .....(i)

In equation (i) ,W2 (weight of urea)=?

Mw2 (molecular weight of urea)=60

W1 (weight of water) =100 g

Mw2 (molecular weight of water)=18 g

Po (VP of water)=100

PS (VP of solution) =75

So, 100100−75=18100+



Discussion

No Comment Found