1.

What shoud be the radius of a capillary tube if the water has to rise to a height of 6 cm in it. Surface of water =7.2xx10^(-2)Nm^(-1) (g=10ms^(-2))

Answer»

SOLUTION :Height `(h)=6cm=6XX10^(-2)m`
Surface tension of WATER (S)`=7.2xx10^(-2)NM^(-1)`
for water `theta=0, cos theta =1`
Density of water `(rho)=1000kgm^(-3)`
Surface tension `(S)=(HR rho g)/(2 cos theta)`
Substituting the values
`7.2xx10^(-2)=((6xx10^(-2))(r)(1000)(10))/(2xx1)`
`r=0.24xx10^(-3)m`


Discussion

No Comment Found