1.

What should be the average velocity be the average velocity of water in a tube of diameter 2 cm so that the flow is (i) laminar (ii) turbulent?The viscosity of water is 0.001 Pa-s .

Answer»

Solution :Here D= 2cm - 0.02 m , `eta= 0.001 Pa-s , rho = 10^3 kg//m^3` 1000 , v = ?
Now , `v= (R eta)/(rhod) =(1000 XX 0.001)/(10^3 xx 0.02) = 0.05 ms^(-1)`
(ii) For turbulent flow, Reynold number, R= 2000, v= ?
`therefore v= (2000 xx 0.001)/(10^3 xx 0.02) = 0.1 ms^(-1)` .


Discussion

No Comment Found