1.

When a quantity of liquid bismuth at its melting point is transferred to a calorimeter containimg oil, then the temerature of oil rises from 12.5^(@)C to 27.6^(@). The expeiment is repeated under identical condition except that bismuth is solid, the temperature of the oil reses to 18.1^(@)C . The specific heat of bismuth is 0.032 cal//g'C The latent heat of fusion of bismuth is 6.7 K cal//g .Then determine the value of K1 Melting point of bismuth is 271^(@)C .

Answer»

Solution :Energy with `5`kg of `H_(2)O` at `20^(@)C` to become ice at `0^(@)C`
`E_(1)=5000xx1xx20=100000` cal
Energy to raise the temperature of `2` kg ice from `-20^(@)C` to `0^(@)C`
`E_(1)=5000 xx 0.5xx20=20000` cal
`(E_(1)-E_(2))=80000` cal is available to BELT ice at `0^(@)C`.
So only `1000 g or 1 kg` of ice would have MELT.
So, the amount of water available `1+5=6 kg`


Discussion

No Comment Found