1.

When a 'U' shaped slider of negligible mass is dipped in a soap solution and lifted, a thin film of soap is formed in the frame. It supports a weight of 2.0 xx 10^(-2) N. If the length of the slider is 40 cm, the surface tension of the film of soap is

Answer»

Solution :`W=2.0xx10^(-2)N,l=40cm=0.4m` UPWARD force DUE to surface tension `Txx2l`
In EQUILIBRIUM, `W=Txx2l`,
`T=W/(2l)=(2XX10^(-2))/(2xx0.4)=2.5xx10^(-2)Nm^(-1)`.


Discussion

No Comment Found