Saved Bookmarks
| 1. |
When .n.number of particles of masses m, 2m, 3m..... nm are at distances x_(1)=1,x_(2)=2,x_(3)=3,.........,x_(n)=n units respectively from origin on the x-axis, then find the distance of centre of mass of the system from origin. |
|
Answer» Solution :`x_(cm)=(m(1)+2M(2)+3M(3)+......+(NM)n)/(m+2m+3m+.......+nm)` `x_(cm)=(m(1^(2)+2^(2)+3^(2)+.......+n^(2)))/(m(1+2+3+.......+n))` `X_(cm)=(((n(n+1)(2n+1))/(6)))/(((n(n+1))/(2)))=(2n+1)/(3)` |
|