1.

x xx 10^(-2) gm of NaOH should be used up to prepare 200ml of a solution with P^(H)= 12. Find the value of x

Answer»

All are correct
1, 4 are only correct
1,2,3 are only correct
All are wrong

Solution :on dilution , pH increase for acid
(b)pH `= 5 rArr [H^(+) ] = 10 ^(-5) `
` pH = 11 rArr [H^(+) ] = 10 ^(-3) `
`THEREFORE 100 `times more basic
( c )`pH = 8 rArr [H^(+) ] = 10 ^(-8)`
`pH = 11 rArr [H^(+) ] =10 ^(-11) `
`therefore 100 `times more acidic
(d)KOH is basic ` 10 ^(-9)` M KOH
`rArr pH gt 7`but SLIGHTLY GREATER


Discussion

No Comment Found