1.

Young's modulus of steel is 1.9 xx 10^(11)(N)/(m^(2)) . When expressed in ("dyne")/(cm^(2)) of it will be equal to (IN = 10^(5) "dyne" , 1 m^(2)=10^(4) cm^(2))

Answer»

`1.9xx10^(10)`
`1.9xx10^(11)`
`1.9xx10^(12)`
`1.9xx10^(13)`

SOLUTION :`Y=1.9xx10^(11)((10^(5)"dyne")/(10^(4)cm^(2))) ( :. 1N=10^(5)"dyne", 1m^(2)=10^(4) cm^(2))`
`Y=(1.9xx10^(12)"dyne")/(cm^(2))`


Discussion

No Comment Found