Explore topic-wise InterviewSolutions in Current Affairs.

This section includes 7 InterviewSolutions, each offering curated multiple-choice questions to sharpen your Current Affairs knowledge and support exam preparation. Choose a topic below to get started.

1.

Convert the given fractional numbers to per cents.

Answer» (a) `1/8 = 1/8**100 %= 25/2 % = 12.5%`
(b)`5/4 = 5/4**100% = 125%`
(c)`3/40 = 3/40**100 = 15/2 = 7.5%`
(d) `2/7 = 2/7**100 = 200/7 = 28.57%`
2.

Population of Rajasthan = 570 lakhs and population of UP = 1660 lakhs.Area of Rajasthan = 3 lakh km2 and area of UP = 2 lakh km2.(i) How many people are there per km2 in both these States?(ii) Which State is less populated?

Answer» Q3) 1)Rajasthan=570/3=140`/km^2`
UP=1660/2=830`km^2`
2)rajasthan=140*3lakh=420lakh people
UP=830*2=1660lakh people
population is more in UP.
3.

Find the ratio of:(a) Rs 5 to 50 paise (b) 15 kg to 210 g(c) 9 m to 27 cm (d) 30 days to 36 hours

Answer» 1) 1Rs=100paise
ratio=500/50=10/1=10:1
2)1Kg=1000g
ratio=15000/210=500/7=500:7
3)1m=100cm
ratio=900/27=100/3=100:3
4)1day=24 hrs
ratio=720/36=20/1=20:1.
4.

Krishnamurti bought oranges at Rs 5 a dozen. He had to sell them at a loss of `4%`. Find the selling price of one orange.

Answer» Krishnamurti bought 12 oranges for Rs.5
Price of one orange`5/12 rupees`
he had to sell them at a loss of 4%.
Selling price= original price`-4/100 xx 5/12`
=>`5/12(1-4/100)`
=>`5/12 xx 96/100=4/10` rupees
price of 1 orange=40 paise=4/10 rupees
5.

The price of a scooter was Rs 34,000 last year. It has increased by 20% this year. What is the price now?

Answer» Price of the scooter last year, `P = 34000` Rs
Increase in price,` r = 20%`
So, Current price, `A = 34000(1+20/100)`
`A = 34000**6/5 = 40800` Rs
6.

Find the ratio of the following.(a)  Speed of a cycle 15 km per hour to the speed of scooter 30 km   per hour.(b) 5 m to 10 km (c) 50 paise to Rs 5

Answer» 1)ratio=15/30=1/2
2)1km=1000m, 10km=10,000m
ratio=5/10,000=1/2,000
3)1Rs=100paise, 5Rs=500paise.
ratio=50/500=1/10.
7.

There are 20 girls and 15 boys in a class. (a) What is the ratio of number of girls to the number of boys? b) What is the ratio of number of girls to the students in the class?

Answer» Number of boys in the class ` =15`
Number of girls in the class ` = 20`
Total number of students in the class ` = 20+15 = 35`
`:.` Ratio of number of girls to the number of boys` = 20/15 = 4/3 = 4:3`
Ratio of number of girls to the students in the class `= 20/35 = 4/7 = 4:7`
8.

A scooter was bought at Rs 42,000. Its value depreciated at the rate of 8% per annum. Find its value after one year.

Answer» let that price be x
According to Questions
x=42000-42000*(8/100)
x=42000-2560
x=39,440.
9.

The population of a city decreased from 25,000 to 24,500. Find the percentage decrease.

Answer» Decrease`= 25000-24500`
`= 500`
`% `Decrase = decrease/initial population*100
`= 500/25000*100`
`= 2 %`
answer
10.

Arun bought a car for Rs 3,50,000. The next year, the price went uptoRs 3,70,000. What was the Percentage of price increase?

Answer» The initial price of the car in rupees `= 350000`
Increase in price in one year in rupees ` = 370000-350000 =20000`
So, the percentage increase per year ` = 20000/350000**100 = 200/35 = 40/7%`
11.

(i) Chalk contains calcium, carbon and oxygen in the ratio 10:3:12. Find the percentage of carbon in chalk.(ii) If in a stick of chalk, carbon is 3g, what is the weight of the chalk stick?

Answer» (i)ratio given in a chalk`= 10 : 3: 12`
sum of ratios `= 25`
`%C= 3/25 xx 100 = 12 %`
(ii)weight of C`= 3g`
weight of chalk=`x g`
Acc to question
`3/x = 3/25`
`x =25 g`
answer
12.

Rahul bought a sweater and saved Rs 20 when a discount of 25% wasgiven. What was the price of the sweater before the discount?

Answer» Let cost price of sweater in rupees ` = x`
Discount in `% = 25`
So, `x**25/100 = 20`
`x = 4**20=> x = 80` Rs
So, price of sweater without discount is `80` rupees.
13.

If Meena gives an interest of Rs 45 for one year at 9% rate p.a.. What is the sum she has borrowed?

Answer» `I = (P xx R xx T) /100`
`45 = (P xx 9 xx 1)/ 100`
`P= (45 xx 100)/ 9 = 500 rs`
answer
14.

A milkman sold two of his buffaloes for Rs 20,000 each. On one he made a gain of 5% and on the other a loss of 10%. Find his overall gain or loss. (Hint: Find CP of each)

Answer» Let cost of 1 buffalo=x
let cost of 2nd buffalo=y
Cost + gains=20,000
x+5/100x=20,000
21/20x=20,000
x=4,00,000/21
Cost - loss =20,000
x-1/10y=20,000
9/10y=20,000
y=2,00,000/9
overall gain or loss= `(4,00,000)/21*5/100-(2,00,000)/9*10/100`
=20,000/21=20,000/9
=-1269.84
He is in loss of 1269.84 Rs.
15.

I borrowed Rs 12,000 from Jamshed at 6% per annum simple interest for 2 years. Had I borrowed this sum at 6% per annum compound interest, what extra amount would I have to pay?

Answer» Here, Principal, `P = 12000` Rs
Rate of interest, `r = 6%`
Time, `t = 2` years
So,
Simple Interest, `S.I. = (P**r**t)/100 = (12000**6**2)/100=1440` Rs
Compound Interest, `C.I. = P((1+r/100)^t-1)`
`C.I. = 12000(53/50**53/50 -1) = 12000**0.1236 = 1483.20` Rs
So, extra amount paid ` = C.I.-S.I. = 1483.20 -1440 = 43.20` Rupees
16.

Find the amount and the compound interest on `Rs 10,000` for `(1) 1/2` years at `10%` per annum, compounded half yearly. Would this interest be more than the interest he would get if it was compounded annually?

Answer» Principle amount=10,000
Time=1.5 years= 3 half years
Interest rate=10% per year=5% per half year
`A=P(1+R/100)^n`
`A=10,000(1+0.05)^3``A=10,000(1.157)`A=11576 Rs
17.

Vasudevan invested Rs 60,000 at an interest rate of 12% per annum compounded half yearly. What amount would he get(i)             after 6 months?(ii)            after 1 year?

Answer» As amount invested is compounded half-yearly,
Rate of interest, `r = 12/2 = 6%` per half-yearly
Amount invested, `P = 60000` Rs
(i) Amount after 6 months,
`A_1 = 60000**(1+6/100)^1 = 60000**53/50 = 63600 ` Rs
(ii)In one year, time(t) will be `2`.
Amount after one year,
`A_2 = 60000**(1+6/100)^2 = 60000**53/50**53/50 = 67416` Rs
18.

Maria invested Rs 8,000 in a business. She would be paid interest at 5% per annum compounded annually. Find(i)        The amount credited against her name at the end of the second year.(ii)        The interest for the 3rd year.

Answer» Here, Principal , `P = 8000` Rs
Rate of interest, `r = 5%`
(i) The amount credited at the end of the second year, `A = P(1+r/100)^t`
`A = 8000(1+5/100)^2 = 8000**21/20**21/20``A = 20**441 = 8820` Rs

(ii) Interest only for the third year can be calculated by finding simple interest on the amount after 2nd year
that is, on `8820` Rs as we have calculated in first part.
Interest`(I) = (P**r**t)/100 = (8820**5**1)/100 = 441` Rs
19.

A shopkeeper purchased 200 bulbs for Rs 10 each. However 5 bulbs were fused and had to be thrown away. The remaining were sold at Rs 12 each. Find the gain or loss %.

Answer» The cost price of 200 bulbs in rupees ` = 200**10 = 2000`
As 5 bulbs were fused, the total number of bulbs that were sold `= 200-5 = 195`
Selling price of all 195 bulbs in rupees `=195**12 = 2340`
So, Profit in rupees` = 2340-2000 = 340`
So, `%` profit `= 340/2000**100 = 17%`
20.

A batsman scored 110 runs which included 3 boundaries and 8 sixes. What percent of his total score did he make by running between the wickets ?

Answer» Total runs scored by boundaries `= 3**4+8**6 = 60`
Total runs scored by running between the wickets ` = 110-60 = 50`
`%` of runs scored by running between the wickets ` = 50/110**100 = 500/11 = 45 5/11%`
21.

A shopkeeper marks his goods in such a way that after allowing a discount of 12.5% on marked price he still makes a profit of 10%.If the cost price of good is Rs 245, then find its marked price.

Answer» the shopkeeper makes a profit of 10%.
Gain=selling price-cost price
selling price=`245+10/100xx245=Rs.269.5`
Now let the marked price be=>X.
=>`X-12.5/100xxX=269.5`
=>`875/1000xxX=269.5`
=>`Rs.308=X`
22.

A merchant purchases a wrist watch for `Rs 450` and fixes its list price in such a way that after allowing a discount of `10%`, he earns a profit of `20%`. Then the list price of the watch is

Answer» Let the list price of the wrist watch is `x` rupees.
As, the merchant had given a discount of `10%` to the list price,
`:.` Selling price ` = x**(100-10)/100 = 0.9x` Rs
Now, Cost price of the wrist watch `= 450` Rs
Profit ` = 20%`
`:. 450**(100+20)/100 = 0.9x`
`=>450**120/100 = 0.9x`
`=>540 = 0.9x`
`=> x = 540*10/9 = 600`
So, the list price of the watch is `600` Rs.
23.

A shopkeeper buys 80 articles for Rs 2,400 and sells them for a profit of 16%. Find the selling price of one article.

Answer» Cost of one article=2400/80=30Rs.
After 16% profit=30(1.16)=34.8Rs.
24.

Amina buys a book for Rs 275 and sells it at a loss of 15%. How much does she sellit for?

Answer» Amina buys book for = `rs 275`
sells it at loss of `= 15 %`
selling price = `CP - loss`
`SP = CP - loss`
`= 275 - (15 % of 275)`
`= 275 - (15 xx 275)/100`
`= 275 -165/4`
`= 275 - 41.25 = 233.75 rs`
answer
25.

Ravi buys some toffees at 5 for a rupee and sells them at 2 for a rupee. His gain per cent is

Answer» Cost at which ravi bought=`1/5 `rupees.
He sells them at =>`1/2 `rupees
Gain percent=`(1/2 -1/5)/1/5 xx 100=150%`
26.

The population of town increases by 10%annually. If the present population is 22000, find the itspopulation a year ago.

Answer» `P+(P*10/100)`
`P+0.1P=1.1P`
a year pop was x
Next year`(x+x*10/100)=2200`
`x+0.1x=2200`
`1.1x=2200`
`x=2000`
1 year ago pop=2000.
Previous Next