InterviewSolution
This section includes InterviewSolutions, each offering curated multiple-choice questions to sharpen your knowledge and support exam preparation. Choose a topic below to get started.
| 1. |
Rohit buys 10 pens for Rs 150 and Manoj buys 14 pens for Rs 168. Who got the pens cheaper? |
|
Answer» Rohit buys 10 pens = Rs 150 Cost of one pen = 150/10 = Rs 15 Manoj buys 14 pens = Rs 168 Cost of one pen = 168/14 = Rs 12 Manoj buys cheaper pen. |
|
| 2. |
A car can cover a distance of 522 km on 36 liters of petrol. How far can it travel on 14 liters of petrol? |
|
Answer» Given that number of kilometres a car can cover by using 36 litres of petrol = 522 km Number of kilometres a car can cover by using 1 litre of petrol = 522/36 Hence, the number of kilometres a car can cover by using 14 litres = (522/36) × 14 = 203 km |
|
| 3. |
A truck requires 108 liters of diesel for covering a distance of 1188 km. How much diesel will be required by the truck to cover a distance of 3300 km? |
|
Answer» Diesel required to cover a distance of 1188 km = 108 liters Diesel required to cover a distance of 1 km = 108/1188 liters Diesel required to cover a distance of 3300 km = (108/1188) x 3300 = 300 liters |
|
| 4. |
If the sales tax on a purchase worth Rs 60 is Rs 4.20. What will be the sales tax on the purchase worth of Rs 150? |
|
Answer» Given sales tax on the purchase worth of Rs 60 = Rs 4.20 Sales tax on the purchase worth of Rs 1 = Rs 4.2060 Hence, sales tax on the purchase worth of Rs 150 = (4.20/60) × 150 = Rs 10.50 |
|
| 5. |
For Rs 378, 9 cans of juice can be bought, then how many cans of juice can be bought for Rs 504? |
|
Answer» In Rs 378, the juice can be bought = 9 cans In Rs 504, the can of juice will be bought = 9/378 12 cans of juice can be bought in Rs 504. |
|
| 6. |
If the cost of a dozen identical articles is Rs 672, what will be the cost of 18 such articles? |
|
Answer» Cost of one dozen articles = Rs 672 Cost of one article = Rs 672/12 = Rs 56 Cost of 18 articles = Rs 56 x 18 = Rs 1008 |
|
| 7. |
Travelling 900 km by rail costs Rs 280. What would be the fare for a journey of 360 km when a person travels by the same class? |
|
Answer» Given that cost of travelling 900 km by rail = Rs 280 Therefore cost of travelling 1 km by rail = (280/900) Hence, Cost of travelling 360 km by rail = (280/900) × 360 = Rs 112 |
|
| 8. |
A car covers a distance of 180 km in 5 hours.(i) How much distance will the car cover in 3 hours with the same speed?(ii) How much time will the car take to cover 54 km with the same speed? |
|
Answer» Distance covered by car 180 km in 5 hours (i) Distance covered in 1 hour = 180/5 = 36 km Distance covered in 3 hours = 3 x 36 = 108 km (ii) To cover a distance of 180 km, time taken = 5 hours To cover a distance of 1 km, time taken =5/180 To cover a distance of 54 km, time taken = 5/180 x 54 = 1.5 hours |
|
| 9. |
A rail journey of 75 km costs Rs 215. How much will a journey of 120 km cost? |
|
Answer» Given cost of a rail journey of 75 km = Rs 215 Cost of a rail journey of 1 km = 215/75 Hence, cost of a rail journey of 120 km = (215/75) × 120 = Rs 344 |
|
| 10. |
A motorbike travels 425 km in 5 hours. How much distance will be covered by it in 3.2 hours? |
|
Answer» Distance covered by motorbike = 425 km Time taken = 5 hours Distance covered by motorbike in 1 hour = 425/5 km/hr = 85 km/hr Then, distance covered in 3.2 hours = 85 x 3.2 = 272 km/hr |
|
| 11. |
A motorbike travels 330 km in 5 liters of petrol. How much distance will it cover in :(i) one liter of petrol?(ii) 2.5 liters of petrol? |
|
Answer» (i) Consuming 5 litres petrol in 30 km Consuming 1 litre petrol, motorbike covers = 330/5 km = 66 km (ii) Consuming 2.5 litres petrol = 66 x 2.5 = 165 km |
|
| 12. |
45 cows can graze a field in 13 days. How many cows will graze the same field in 9 days? |
|
Answer» 45 cows can graze a field in 13 days 1 cow can graze a field in = (45 × 13) days … [less cows, more days] ∴Number of cows required to graze a field in 9 days = (45 × 13)/ 9 = 65 cows … [More cows, less days] Hence, 65 cows required to graze a field in 9 days. |
|
| 13. |
16 horses can consume a certain quantity of corn in 25 days. In how many days would the same quantity be consumed by 40 horses? |
|
Answer» From the question, 16 horses can consume a certain quantity of corn in 25 days 1 horse can consume a certain quantity of corn = (16 × 25) ∴ Number of days taken by 40 horses to consume same quantity of corn = (16 × 25) / 40 = 10 days |
|
| 14. |
In a map, 0.8 cm represents 8.8 km. How much distance will be represented by 80.5 cm?(a)805 km (b)855.5 km (c)644 km (d)none of these |
|
Answer» (d) None of these Because, From the question, In a map 0.8 cm represents = 8.8 km In a map 1 cm represents = (8.8/0.8) km ∴80.5 cm represents = (8.8/0.8) × 80.5 = 885.5 km |
|
| 15. |
If 48 men can dig a trench in 14 days, how long will 28 men take to dig a similar trench? |
|
Answer» From the question, 48 men can dig a trench in 14 days 1 man can dig a trench in = (14 × 48) days … [less men, more days] ∴ 28 men can dig a similar trench in = (14 × 48)/ 28 = 24 days … [More men, less days] Hence, the required number of days for 28 men to dig a trench = 24. |
|