Explore topic-wise InterviewSolutions in .

This section includes InterviewSolutions, each offering curated multiple-choice questions to sharpen your knowledge and support exam preparation. Choose a topic below to get started.

1.

Rohit buys 10 pens for Rs 150 and Manoj buys 14 pens for Rs 168. Who got the pens cheaper?

Answer»

Rohit buys 10 pens = Rs 150

Cost of one pen = 150/10 = Rs 15

Manoj buys 14 pens = Rs 168

Cost of one pen = 168/14 = Rs 12

Manoj buys cheaper pen.

2.

A car can cover a distance of 522 km on 36 liters of petrol. How far can it travel on 14 liters of petrol?

Answer»

Given that number of kilometres a car can cover by using 36 litres of petrol = 522 km

Number of kilometres a car can cover by using 1 litre of petrol = 522/36

Hence, the number of kilometres a car can cover by using 14 litres = (522/36) × 14

= 203 km

3.

A truck requires 108 liters of diesel for covering a distance of 1188 km. How much diesel will be required by the truck to cover a distance of 3300 km?

Answer»

Diesel required to cover a distance of 1188 km = 108 liters

Diesel required to cover a distance of 1 km = 108/1188 liters

Diesel required to cover a distance of 3300 km = (108/1188) x 3300 

= 300 liters

4.

If the sales tax on a purchase worth Rs 60 is Rs 4.20. What will be the sales tax on the purchase worth of Rs 150?

Answer»

Given sales tax on the purchase worth of Rs 60 = Rs 4.20

Sales tax on the purchase worth of Rs 1 = Rs 4.2060

Hence, sales tax on the purchase worth of Rs 150 = (4.20/60) × 150

= Rs 10.50

5.

For Rs 378, 9 cans of juice can be bought, then how many cans of juice can be bought for Rs 504?

Answer»

In Rs 378, the juice can be  bought = 9 cans

In Rs 504, the can of juice will be bought = 9/378

12 cans of juice can be bought in Rs 504.

6.

If the cost of a dozen identical articles is Rs 672, what will be the cost of 18 such articles?

Answer»

Cost of one dozen articles = Rs 672

Cost of one article = Rs 672/12 = Rs 56

Cost of 18 articles = Rs 56 x 18 = Rs 1008

7.

Travelling 900 km by rail costs Rs 280. What would be the fare for a journey of 360 km when a person travels by the same class?

Answer»

Given that cost of travelling 900 km by rail = Rs 280

Therefore cost of travelling 1 km by rail = (280/900)

Hence, Cost of travelling 360 km by rail = (280/900) × 360

= Rs 112

8.

A car covers a distance of 180 km in 5 hours.(i) How much distance will the car cover in 3 hours with the same speed?(ii) How much time will the car take to cover 54 km with the same speed?

Answer»

Distance covered by car 180 km in 5 hours

(i) Distance covered in 1 hour = 180/5 = 36 km

Distance covered in 3 hours = 3 x 36 = 108 km

(ii) To cover a distance of 180 km, time taken = 5 hours

To cover a distance of 1 km, time taken =5/180

To cover a distance of 54 km, time taken = 5/180 x 54 = 1.5 hours

9.

A rail journey of 75 km costs Rs 215. How much will a journey of 120 km cost?

Answer»

Given cost of a rail journey of 75 km = Rs 215

Cost of a rail journey of 1 km = 215/75

Hence, cost of a rail journey of 120 km = (215/75) × 120

= Rs 344

10.

A motorbike travels 425 km in 5 hours. How much distance will be covered by it in 3.2 hours?

Answer»

Distance covered by motorbike = 425 km

Time taken = 5 hours

Distance covered by motorbike in 1 hour = 425/5 km/hr = 85 km/hr

Then, distance covered in 3.2 hours = 85 x 3.2 = 272 km/hr

11.

A motorbike travels 330 km in 5 liters of petrol. How much distance will it cover in :(i) one liter of petrol?(ii) 2.5 liters of petrol?

Answer»

(i) Consuming 5 litres petrol in 30 km

Consuming 1 litre petrol, motorbike covers = 330/5 km = 66 km

(ii) Consuming 2.5 litres petrol = 66 x 2.5 = 165 km

12.

45 cows can graze a field in 13 days. How many cows will graze the same field in 9 days?

Answer»

45 cows can graze a field in 13 days

1 cow can graze a field in = (45 × 13) days … [less cows, more days]

∴Number of cows required to graze a field in 9 days = (45 × 13)/ 9

= 65 cows … [More cows, less days]

Hence, 65 cows required to graze a field in 9 days.

13.

16 horses can consume a certain quantity of corn in 25 days. In how many days would the same quantity be consumed by 40 horses?

Answer»

From the question,

16 horses can consume a certain quantity of corn in 25 days

1 horse can consume a certain quantity of corn = (16 × 25)

∴ Number of days taken by 40 horses to consume same quantity of corn = (16 × 25) / 40

= 10 days

14.

In a map, 0.8 cm represents 8.8 km. How much distance will be represented by 80.5 cm?(a)805 km (b)855.5 km (c)644 km (d)none of these

Answer»

(d) None of these

Because,

From the question,

In a map 0.8 cm represents = 8.8 km

In a map 1 cm represents = (8.8/0.8) km

∴80.5 cm represents = (8.8/0.8) × 80.5

= 885.5 km

15.

If 48 men can dig a trench in 14 days, how long will 28 men take to dig a similar trench?

Answer»

From the question,

48 men can dig a trench in 14 days

1 man can dig a trench in = (14 × 48) days … [less men, more days]

∴ 28 men can dig a similar trench in = (14 × 48)/ 28

= 24 days … [More men, less days]

Hence, the required number of days for 28 men to dig a trench = 24.