1.

A whistle revolves in a circle with angular speed 0 = 20 rad/sec using a string of length 50 cm. If the frequency of sound from the whistle is 385 Hz, then what is the minimum frequency heard by an observer which is far away from the centre? (velocity of sound = 340 m/s)

Answer»

385 Hz
374 Hz
394 Hz
333 Hz

Solution :The whistle is revolving in a circle of radius 50 cm. So the source (whistle) is MOVING and the observer is fixed.
The MINIMUM frequency will be heard by the observer when the linear velocity of the whistle (source) will be in a direction as shown in the figure, i.e. when the source is receding.

The APPARENT frequency heard by the observer is then given by
`u. = v (V/(V+v))`
where, V and v are the velocities of sound and source respectively and v is the actual frequency. Now,
`v. = 385 xx 340/(340 + 10) = 374 Hz`


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions