1.

Apple cost rupees 150 per kg and grapes cost rupees 30 per 250 gram. find the ratio of the price of Apples to price of grapes.

Answer»

ANSWER:

150:120

Step-by-step explanation:

Your answer is 150:120 or 5:4 because 250g =30 RUPEES and 250 +250+250+250=1000g or 1KG =30×4 =120



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions