Saved Bookmarks
| 1. |
Consider the following system. Three different aqueous solution each having volume 100 ml are taken are kept in contact as shown. After sufficient time (Consider temp constant & 100% dissociation of strong electrolyte ) |
|
Answer» Volume of urea solution will be `100/3` ML. as T is same i.e. molar concentration should be same, for this ratio of volume should be the same as that of ratio moles. `{:("Urea",:,KCl,:,AlCl_3),(20 m "moles", " " ,30 m "moles", " " ,40 m "moles"):}` Total volume (300 ml) should be divided in 2:3:4 `V_("urea")=2/9xx300=200/3 ml` `V_(KCl)=3/9xx300=100 ml` `V_(AlCl_3)=4/9xx300=400/3`ml |
|